Softball Schedule

Date Away Home Status Links
 
February
Fri. 2 Belmont Abbey 9 St. Andrews 0 Final - 5 innings
  Belmont Abbey 6 St. Andrews 5 Final
  Southern Wesleyan 2 Anderson (S.C.) 4 Final
  Southern Wesleyan 4 Anderson (S.C.) 11 Final
Sat. 3 Emmanuel (Ga.) 5 Queens (N.C.) 7 Final
  Converse 0 USC Aiken 4 Final
  Lees-McRae 0 Carson-Newman 8 Final - 5 innings
  Southern Wesleyan 1 Coker 6 Final
  Barton 1 Chowan 11 Final - 5 innings
  Limestone 8 St. Andrews 0 Final
  Erskine 3 Wingate 1 Final - 8 innings
  Emmanuel (Ga.) 5 Queens (N.C.) 13 Final - 6 innings
  Barton 10 Chowan 3 Final - 5 innings
  Converse 4 USC Aiken 16 Final - 5 innings
  Southern Wesleyan 2 Coker 10 Final - 5 innings
  Lees-McRae 0 Carson-Newman 3 Final
  Limestone 4 St. Andrews 0 Final
  Erskine 3 Wingate 13 Final - 5 innings
Sun. 4 Catawba   Mount Olive   Cancelled
  Catawba   Mount Olive   Cancelled
Tue. 6 Carson-Newman 0 Erskine 1 Final
  Wingate 0 North Greenville 1 Final
  Converse 0 Anderson (S.C.) 10 Final - 5 innings
  Carson-Newman 13 Erskine 0 Final - 5 innings
  Wingate 3 North Greenville 4 Final
  Converse 0 Anderson (S.C.) 8 Final - 6 innings
Thu. 8 Chowan 1 Belmont Abbey 4 Final
  Chowan 3 Belmont Abbey 2 Final
Fri. 9 Emmanuel (Ga.) 1 Lander 7 Final
  Bearcat Classic
  Converse 0 Coker 15 Final - 5 innings
  Anderson (S.C.) 0 North Greenville 2 Final
  USC Aiken 4 Limestone 5 Final
  Point U. 0 Emmanuel (Ga.) 2 Final
  @ Greenwood, S.C
  Lees-McRae 0 Lenoir-Rhyne 7 Final
  Third Annual Bear Bash
  Mount Olive 6 Francis Marion 7 Final
  Converse 1 Coker 9 Final - 6 innings
  Anderson (S.C.) 4 North Greenville 3 Final - 8 innings
  USC Aiken 0 Limestone 5 Final
  Lees-McRae 1 Lenoir-Rhyne 8 Final
  Third Annual Bear Bash
  Mount Olive 6 Francis Marion 9 Final
  Southern Wesleyan 7 Point U. 4 Final
  Bearcat Classic @ Greenwood, S.C.
  Southern Wesleyan 2 Lander 10 Final - 6 innings
  Bearcat Classic
Sat. 10 Emmanuel (Ga.)   Point U.   Cancelled
  @ Lander University
  Point U.   Southern Wesleyan   Cancelled
  Bearcat Classic @ Greenwood, SC
  Belmont Abbey 5 USC Aiken 8 Final
  Emmanuel (Ga.)   Lander   Cancelled
  Bearcat Classic
  Belmont Abbey 0 USC Aiken 1 Final
  Southern Wesleyan   Lander   Cancelled
  Bearcat Classic
Sun. 11 Barton   Winston-Salem   Postponed
  Claflin   Limestone   1:00 PM
  Barton   Winston-Salem   Postponed
  Claflin   Limestone   3:00 PM
Tue. 13 Carson-Newman 3 North Greenville 0 Final
  Queens (N.C.) 5 Belmont Abbey 4 Final
  Southern Wesleyan 0 Claflin 8 Final - 5 innings
  Lees-McRae 1 Anderson (S.C.) 0 Final
  Carson-Newman 1 North Greenville 7 Final
  Queens (N.C.) 3 Belmont Abbey 4 Final
  Southern Wesleyan 3 Claflin 1 Final
  Lees-McRae 4 Anderson (S.C.) 5 Final
Wed. 14 Mount Olive 7 Chowan 8 Final
  Lenoir-Rhyne 2 Erskine 1 Final
  Mount Olive 12 Chowan 0 Final
  Lenoir-Rhyne 5 Erskine 1 Final
Thu. 15 Catawba 3 Belmont Abbey 4 Final
  King (TN) 0 Carson-Newman 4 Final
  Anderson (S.C.) 3 Limestone 4 Final
  Tusculum 5 Converse 0 Final
  King (TN) 9 Carson-Newman 3 Final
  Anderson (S.C.) 1 Limestone 0 Final
  Catawba 3 Belmont Abbey 2 Final
  North Greenville 8 Georgia College 7 Final
  Tusculum 8 Converse 3 Final
  North Greenville 5 Georgia College 3 Final
Fri. 16 Southern Wesleyan 1 Albany St. (Ga.) 5 Final
  Southern Wesleyan 5 Albany St. (Ga.) 0 Final
Sat. 17 Barton 3 Lenoir-Rhyne 7 Final
  Mount Olive 11 Alderson Broaddus 0 Final - 5 innings
  Cobra Invitational
  Limestone 6 UNC Pembroke 7 Final - 8 innings
  Erskine 2 Newberry 3 Final - 8 innings
  Belmont Abbey   Mars Hill   Cancelled
  Emmanuel (Ga.) 3 Albany St. (Ga.) 8 Final
  Young Harris   North Greenville   Cancelled
  Barton 4 Lenoir-Rhyne 5 Final - 9 innings
  Southern Wesleyan 1 Ga. Southwestern 9 Final - 5 innings
  Lees-McRae 3 Lander 4 Final - 10 innings
  Strike Out Cancer Day
  Limestone 0 UNC Pembroke 4 Final
  Coker 3 Mount Olive 1 Final
  Cobra Invitational
  Emmanuel (Ga.) 10 Albany St. (Ga.) 5 Final
  Erskine 0 Newberry 3 Final
  Young Harris   North Greenville   Cancelled
  Belmont Abbey   Mars Hill   Cancelled
  Southern Wesleyan 4 Ga. Southwestern 5 Final
  Lees-McRae 0 Lander 8 Final - 6 innings
  Strike Out Cancer Day
Sun. 18 Alderson Broaddus 1 Mount Olive 5 Final
  Cobra Invitational
  Shippensburg 7 King (TN) 6 Final
  @ Hickory, N.C.
  Barton 3 Catawba 11 Final - 5 innings
  St. Andrews 2 Converse 1 Final
  Lees-McRae 6 USC Aiken 5 Final
  Tusculum 0 Limestone 2 Final
  Barton 0 Catawba 11 Final - 5 innings
  St. Andrews 12 Converse 6 Final
  Mount Olive 1 Coker 3 Final
  Cobra Invitational
  Lees-McRae 6 USC Aiken 10 Final
  Tusculum 8 Limestone 9 Final
  King (TN) 4 Virginia-Wise 5 Final - 8 innings
  @ Hickory, N.C.
Mon. 19 Barton 12 Winston-Salem 2 Final - 8 innings
  Barton 16 Winston-Salem 6 Final - 6 innings
  Emmanuel (Ga.)   Brenau   Cancelled
  Emmanuel (Ga.)   Brenau   Cancelled
Tue. 20 USC Aiken 5 Erskine 7 Final
  Augusta 11 Converse 0 Final - 6 innings
  Carson-Newman 4 Belmont Abbey 0 Final
  Wingate 0 Mount Olive 8 Final - 6 innings
  Lees-McRae 3 Tusculum 1 Final
  USC Aiken 4 Erskine 3 Final
  Wingate 3 Mount Olive 2 Final
  Carson-Newman 5 Belmont Abbey 0 Final
  Augusta 5 Converse 3 Final
  Lees-McRae 1 Tusculum 2 Final
  King (TN) 0 Virginia-Wise 3 Final
  King (TN) 4 Virginia-Wise 5 Final
Wed. 21 Elizabeth City St.   Barton   12:00 PM
  Francis Marion   Belmont Abbey   1:00 PM
  Lenoir-Rhyne   Limestone   1:30 PM
  St. Andrews   Mount Olive   2:00 PM
  Elizabeth City St.   Barton   2:00 PM
  North Greenville   Tusculum   2:00 PM
  Francis Marion   Belmont Abbey   3:00 PM
  Lenoir-Rhyne   Limestone   3:30 PM
  North Greenville   Tusculum   4:00 PM
  St. Andrews   Mount Olive   4:00 PM
Thu. 22 Southern Wesleyan   Young Harris   2:00 PM
  Southern Wesleyan   Young Harris   4:00 PM
Fri. 23 Trinity Baptist   Erskine   2:30 PM
  @ St. Augustine, FL
  Montreat   Emmanuel (Ga.)   3:00 PM
  Trinity Baptist   Erskine   4:30 PM
  @ St. Augustine, FL
  Montreat   Emmanuel (Ga.)   5:00 PM
Sat. 24 Bloomsburg   Lees-McRae   10:00 AM
  @ Hartsville, S.C.
  Tiffin   Converse   12:00 PM
  Mid-South Tournament @ Spartanburg, S.C.
  Augusta   Barton   12:00 PM
  @ Mid-South Classic
  King (TN)   Charleston (W.V.)   12:30 PM
  @ Byerly Field
  Coker   Lees-McRae   12:30 PM
  Coker Spring Tournament @ Byerly Park, Hartsville, S.C.
  Erskine   Flagler   1:00 PM
  North Greenville   Newberry   1:00 PM
  Brewton Parker   Emmanuel (Ga.)   2:00 PM
  Young Harris   Belmont Abbey   2:00 PM
  Augusta   Limestone   2:00 PM
  @ Mid-South Classic
  Georgia College   Converse   2:00 PM
  2018 Mid-South Tournament @ Duncan, S.C.
  Carson-Newman   Mount Olive   2:00 PM
  Mid-South Classic Tournament @ Spartanburg, S.C.
  Erskine   Flagler   3:00 PM
  North Greenville   Newberry   3:00 PM
  Brewton Parker   Emmanuel (Ga.)   4:00 PM
  Young Harris   Belmont Abbey   4:00 PM
  Tiffin   Mount Olive   4:00 PM
  Mid-South Classic Tournament @ Spartanburg, S.C.
  Lincoln Memorial   Limestone   4:00 PM
  @ Duncan, S.C.
  Barton   UNC Pembroke   4:00 PM
  @ Duncan, S.C.
  King (TN)   Shepherd   5:30 PM
  @ Byerly Field
Sun. 25 Lees-McRae   Fairmont St.   9:00 AM
  @ Hartsville, S.C.
  Lincoln Memorial   Mount Olive   10:00 AM
  Mid-South Classic Tournament @ Spartanburg, S.C.
  UNC Pembroke   Converse   10:00 AM
  Mid-South Tournament @ Spartanburg, S.C.
  Tiffin   Barton   10:00 AM
  Mid-South Tournament @ Spartanburg, S.C.
  King (TN)   West Va. Tech   11:00 AM
  @ Byerly Field
  Charleston (W.V.)   Lees-McRae   11:00 AM
  @ Hartsville, S.C.
  Lincoln Memorial   Converse   12:00 PM
  Mid-South Tournament @ Spartanburg, S.C.
  Georgia College   Mount Olive   12:00 PM
  Mid-South Classic Tournament @ Spartanburg, S.C.
  Barton   UNC Pembroke   12:00 PM
  @ Duncan, S.C.
  Georgia College   Limestone   2:00 PM
  2018 Mid-South Tournament @ Duncan, S.C.
  King (TN)   Coker   3:00 PM
  Coker Spring Tournament
Tue. 27 Emmanuel (Ga.)   Truett-McConnell   1:00 PM
  King (TN)   Mars Hill   1:00 PM
  Queens (N.C.)   North Greenville   1:00 PM
  Emmanuel (Ga.)   Truett-McConnell   3:00 PM
  King (TN)   Mars Hill   3:00 PM
  Queens (N.C.)   North Greenville   3:00 PM
Wed. 28 Converse   Newberry   1:00 PM
  Milligan   King (TN)   1:00 PM
  St. Augustine's   Barton   1:00 PM
  Coker   Erskine   1:00 PM
  Limestone   Wingate   1:00 PM
  Belmont Abbey   Lenoir-Rhyne   2:30 PM
  St. Augustine's   Barton   3:00 PM
  Milligan   King (TN)   3:00 PM
  Converse   Newberry   3:00 PM
  Limestone   Wingate   3:00 PM
  Coker   Erskine   3:00 PM
  Belmont Abbey   Lenoir-Rhyne   4:30 PM
 
March
Thu. 1 Catawba   Limestone   1:00 PM
  Mount Olive *   Belmont Abbey   1:00 PM
  Francis Marion   Erskine   1:30 PM
  Catawba   Limestone   3:00 PM
  Mount Olive *   Belmont Abbey   3:00 PM
  Francis Marion   Erskine   3:30 PM
Fri. 2 Mars Hill   Lees-McRae   1:00 PM
  University of Charleston   Mount Olive   2:00 PM
  Mars Hill   Lees-McRae   3:00 PM
  University of Charleston   Mount Olive   4:00 PM
Sat. 3 Converse   Mars Hill   1:00 PM
  Lees-McRae   Catawba   1:00 PM
  Belmont Abbey *   Barton   1:00 PM
  Limestone   Carson-Newman   1:00 PM
  Claflin   North Greenville   1:00 PM
  Ga. Southwestern   Southern Wesleyan   3:00 PM
  Belmont Abbey *   Barton   3:00 PM
  Limestone   Carson-Newman   3:00 PM
  Lees-McRae   Catawba   3:00 PM
  Converse   Mars Hill   3:00 PM
  Claflin   North Greenville   3:00 PM
  King (TN)   Georgia College   4:30 PM
  @ Young Harris College
  Ga. Southwestern   Southern Wesleyan   5:00 PM
  King (TN)   Georgia College   6:30 PM
  @ Young Harris College
Sun. 4 King (TN)   Young Harris   4:30 PM
  King (TN)   Young Harris   6:30 PM
Tue. 6 Converse   Wingate   1:00 PM
  Bloomfield   Erskine   1:00 PM
  King (TN)   Catawba   2:00 PM
  Coker   Limestone   2:00 PM
  Emmanuel (Ga.) *   North Greenville   2:00 PM
  Converse   Wingate   3:00 PM
  Bloomfield   Erskine   3:00 PM
  Coker   Limestone   4:00 PM
  King (TN)   Catawba   4:00 PM
  Emmanuel (Ga.) *   North Greenville   4:00 PM
Wed. 7 Tusculum   King (TN)   1:00 PM
  Limestone   Mars Hill   1:00 PM
  Tusculum   King (TN)   3:00 PM
  Limestone   Mars Hill   3:00 PM
Thu. 8 Francis Marion   Barton   1:00 PM
  Erskine *   Emmanuel (Ga.)   3:00 PM
  Francis Marion   Barton   3:00 PM
  Erskine *   Emmanuel (Ga.)   5:00 PM
Fri. 9 Virginia St.   Mount Olive   10:00 AM
  Shaw Challenge @ Cary, N.C.
  Elizabeth City St.   Barton   10:00 AM
  @ Cary, N.C.
  Mount Olive   Elizabeth City St.   12:30 PM
  Shaw Challenge @ Cary, N.C.
  Barton   Lincoln (Pa.)   12:30 PM
  @ Cary, N.C.
  Southern Wesleyan   Newberry   1:00 PM
  Anderson (S.C.)   Erskine   1:00 PM
  Catawba   Emmanuel (Ga.)   1:00 PM
  Southern Wesleyan   Newberry   3:00 PM
  Anderson (S.C.)   Erskine   3:00 PM
  Catawba   Emmanuel (Ga.)   3:00 PM
  Rochester (Mich.)   Converse   3:30 PM
  Belmont Abbey   Tusculum   4:00 PM
  Rochester (Mich.)   Converse   5:30 PM
  Belmont Abbey   Tusculum   6:00 PM
Sat. 10 Bowie St.   Mount Olive   11:00 AM
  Shaw Challenge @ Cary, N.C.
  Goldey-Beacom   Belmont Abbey   11:00 AM
  @ Greeneville, TN
  Ohio Valley   King (TN)   11:00 AM
  Barton   West Virginia St.   11:00 AM
  @ Cary, N.C.
  North Greenville *   Lees-McRae   1:00 PM
  Belmont Abbey   Virginia-Wise   1:00 PM
  Catawba   Southern Wesleyan   1:00 PM
  Lincoln (Mo.)   Mount Olive   1:30 PM
  Shaw Challenge @ Cary, N.C.
  Mars Hill   King (TN)   3:00 PM
  King University Round Robin
  Catawba   Southern Wesleyan   3:00 PM
  North Greenville *   Lees-McRae   3:00 PM
  Converse   Lenoir-Rhyne   3:00 PM
  Bowie St.   Barton   4:00 PM
  @ Cary, N.C.
  Converse   Lenoir-Rhyne   5:00 PM
Sun. 11 Virginia Union   Mount Olive   12:30 PM
  Shaw Challenge @ Cary, N.C.
  Mississippi University for Women   Converse   1:00 PM
  Barton   Fayetteville St.   1:00 PM
  Barton   Fayetteville St.   3:00 PM
  Mississippi University for Women   Converse   3:00 PM
Mon. 12 Erskine   Carson-Newman   2:00 PM
  Drury   Emmanuel (Ga.)   3:00 PM
  Erskine   Carson-Newman   4:00 PM
  Mississippi University for Women   Southern Wesleyan   4:00 PM
  Drury   Emmanuel (Ga.)   5:00 PM
  Mississippi University for Women   Southern Wesleyan   6:00 PM
Tue. 13 Drury   Southern Wesleyan   4:00 AM
  Drury   Southern Wesleyan   6:00 PM
Wed. 14 Mississippi University for Women   Converse   1:00 PM
  Lees-McRae *   Limestone   2:00 PM
  King (TN)   Lee   3:00 PM
  Mississippi University for Women   Converse   3:00 PM
  Lees-McRae *   Limestone   4:00 PM
  King (TN)   Lee   5:00 PM
Thu. 15 Anderson (S.C.)   Belmont Abbey   1:00 PM
  Emmanuel (Ga.)   UNC Pembroke   1:00 PM
  Erskine   Augusta   2:00 PM
  Coker   North Greenville   2:00 PM
  Anderson (S.C.)   Belmont Abbey   3:00 PM
  Emmanuel (Ga.)   UNC Pembroke   3:00 PM
  Erskine   Augusta   4:00 PM
  Coker   North Greenville   4:00 PM
Fri. 16 Emmanuel (Ga.) *   Belmont Abbey   1:00 PM
  Limestone *   Barton   2:00 PM
  Emmanuel (Ga.) *   Belmont Abbey   3:00 PM
  King (TN) *   Southern Wesleyan   4:00 PM
  Limestone *   Barton   4:00 PM
  King (TN) *   Southern Wesleyan   6:00 PM
Sat. 17 Lees-McRae *   Southern Wesleyan   1:00 PM
  Erskine *   Belmont Abbey   1:00 PM
  Limestone *   Mount Olive   1:00 PM
  King (TN) *   North Greenville   2:00 PM
  Converse *   Barton   2:00 PM
  Limestone *   Mount Olive   3:00 PM
  Erskine *   Belmont Abbey   3:00 PM
  Lees-McRae *   Southern Wesleyan   3:00 PM
  Converse *   Barton   4:00 PM
  King (TN) *   North Greenville   4:00 PM
Sun. 18 Converse *   Mount Olive   1:00 PM
  Milligan   Lees-McRae   1:00 PM
  Milligan   Lees-McRae   3:00 PM
  Converse *   Mount Olive   3:00 PM
Tue. 20 USC Aiken   Mount Olive   2:00 PM
  USC Aiken   Mount Olive   4:00 PM
Wed. 21 King (TN)   Lincoln Memorial   1:00 PM
  Emmanuel (Ga.)   Clark Atlanta   2:00 PM
  King (TN)   Lincoln Memorial   3:00 PM
  Emmanuel (Ga.)   Clark Atlanta   4:00 PM
Thu. 22 Mars Hill   North Greenville   2:00 PM
  Lander   Converse   2:00 PM
  Mars Hill   North Greenville   4:00 PM
  Lander   Converse   4:00 PM
Fri. 23 Mount Olive *   Erskine   1:00 PM
  King (TN) *   Belmont Abbey   2:00 PM
  Southern Wesleyan *   Limestone   2:00 PM
  Mount Olive *   Erskine   3:00 PM
  King (TN) *   Belmont Abbey   4:00 PM
  Southern Wesleyan *   Limestone   4:00 PM
Sat. 24 Southern Wesleyan *   Converse   1:00 PM
  Mount Olive *   Emmanuel (Ga.)   1:00 PM
  Barton *   Erskine   1:00 PM
  Belmont Abbey   Newberry   1:00 PM
  North Greenville *   Limestone   1:00 PM
  Barton *   Erskine   3:00 PM
  Belmont Abbey   Newberry   3:00 PM
  Southern Wesleyan *   Converse   3:00 PM
  Mount Olive *   Emmanuel (Ga.)   3:00 PM
  North Greenville *   Limestone   3:00 PM
Sun. 25 Barton *   Emmanuel (Ga.)   12:00 PM
  Lees-McRae *   Converse   2:00 PM
  Barton *   Emmanuel (Ga.)   2:00 PM
  Lees-McRae *   Converse   4:00 PM