Softball Schedule

Date Away Home Status Links
 
February
Fri. 1 St. Andrews   Belmont Abbey   1:00 PM
  St. Andrews   Belmont Abbey   3:00 PM
  Pitt CC   Barton   3:00 PM
Sat. 2 Barton   Virginia St.   12:00 PM
  Mars Hill   Southern Wesleyan   1:00 PM
  North Greenville   USC Aiken   1:00 PM
  Francis Marion   Mount Olive   1:00 PM
  Wingate   Erskine   1:00 PM
  Barton   Virginia-Wise   2:00 PM
  @ Ettrick, Va.
  Mars Hill   Southern Wesleyan   3:00 PM
  North Greenville   USC Aiken   3:00 PM
  Francis Marion   Mount Olive   3:00 PM
  Wingate   Erskine   3:00 PM
Sun. 3 Converse   Francis Marion   1:00 PM
  Chowan   Barton   1:00 PM
  Coker   Mount Olive   2:00 PM
  Nancy Chapman Cassell Field
  Converse   Francis Marion   3:00 PM
  Chowan   Barton   3:00 PM
  Coker   Mount Olive   4:00 PM
  Nancy Chapman Cassell Field
Mon. 4 Belmont Abbey   Wingate   1:00 PM
  Belmont Abbey   Wingate   3:00 PM
Tue. 5 Emmanuel (Ga.)   Lander   3:00 PM
  Tusculum   Southern Wesleyan   4:00 PM
  Emmanuel (Ga.)   Lander   5:00 PM
  Tusculum   Southern Wesleyan   6:00 PM
Wed. 6 Limestone   Catawba   1:00 PM
  Chowan   Mount Olive   2:00 PM
  Nancy Chapman Cassell Field
  Limestone   Catawba   3:00 PM
  Chowan   Mount Olive   4:00 PM
  Nancy Chapman Cassell Field
  North Greenville   Anderson (S.C.)   5:00 PM
  North Greenville   Anderson (S.C.)   7:00 PM
Thu. 7 Newberry   Erskine   1:00 PM
  Newberry   Erskine   3:00 PM
Fri. 8 Queens (N.C.)   Emmanuel (Ga.)   1:00 PM
  Columbus St.   North Greenville   1:00 PM
  Brenau   Converse   2:00 PM
  Queens (N.C.)   Emmanuel (Ga.)   3:00 PM
  Columbus St.   North Greenville   3:30 PM
  Francis Marion   Southern Wesleyan   4:00 PM
  Brenau   Converse   4:00 PM
  Francis Marion   Southern Wesleyan   6:00 PM
Sat. 9 Columbia International   Southern Wesleyan   TBA
  Columbia International   Southern Wesleyan   TBA
  Mount Olive   Tusculum   12:00 PM
  Belmont Abbey   Chowan   12:00 PM
  Wingate   Barton   12:00 PM
  Columbus St.   Limestone   12:00 PM
  Erskine   Coker   1:00 PM
  Francis Marion   Emmanuel (Ga.)   1:00 PM
  Converse   Carson-Newman   1:00 PM
  Mount Olive   Tusculum   2:00 PM
  Belmont Abbey   Chowan   2:00 PM
  Wingate   Barton   2:00 PM
  Columbus St.   Limestone   2:30 PM
  Erskine   Coker   3:00 PM
  Francis Marion   Emmanuel (Ga.)   3:00 PM
  Converse   Carson-Newman   3:00 PM
Sun. 10 Converse   Tusculum   1:00 PM
  Lees-McRae   Anderson (S.C.)   1:30 PM
  Converse   Tusculum   3:00 PM
  Lees-McRae   Anderson (S.C.)   3:30 PM
Tue. 12 Mars Hill   Converse   1:00 PM
  Winston-Salem   Mount Olive   2:00 PM
  Nancy Chapman Cassell Field
  Mars Hill   Converse   3:00 PM
  North Greenville   Lander   3:00 PM
  Winston-Salem   Mount Olive   4:00 PM
  Nancy Chapman Cassell Field
  North Greenville   Lander   5:00 PM
Wed. 13 Fayetteville St.   Belmont Abbey   1:00 PM
  Lees-McRae   Tusculum   2:00 PM
  Point U.   Emmanuel (Ga.)   3:00 PM
  Fayetteville St.   Belmont Abbey   3:00 PM
  Lees-McRae   Tusculum   4:00 PM
  Point U.   Emmanuel (Ga.)   5:00 PM
Thu. 14 Mount Olive   St. Andrews   1:00 PM
  Laurinburg, N.C.
  North Greenville   Wingate   1:00 PM
  Limestone   Anderson (S.C.)   3:00 PM
  Mount Olive   St. Andrews   3:00 PM
  Laurinburg, N.C.
  North Greenville   Wingate   3:00 PM
  Limestone   Anderson (S.C.)   5:00 PM
Fri. 15 Southern Wesleyan   North Georgia   12:00 PM
  North Georgia Tournament
  McKendree   Southern Wesleyan   2:00 PM
  North Georgia Tournament @ Dahlonega, GA
Sat. 16 Alabama Huntsville   Southern Wesleyan   10:00 AM
  North Georgia Tournament @ Dahlonega, GA
  Carson-Newman   Erskine   10:00 AM
  Bearcat/Fleet Invitational
  Emmanuel (Ga.)   Chowan   11:00 AM
  @ Francis Marion
  Southern Wesleyan   North Georgia   12:00 PM
  North Georgia Tournament
  Young Harris   North Greenville   1:00 PM
  Converse   Anderson (S.C.)   1:00 PM
  Catawba   Barton   1:00 PM
  Belmont Abbey   Georgia College   1:00 PM
  Limestone   Tusculum   1:00 PM
  Charleston (W.V.)   Mount Olive   2:00 PM
  Nancy Chapman Cassell Field
  Young Harris   North Greenville   3:00 PM
  Converse   Anderson (S.C.)   3:00 PM
  Catawba   Barton   3:00 PM
  Emmanuel (Ga.)   Mercy   3:00 PM
  @ Francis Marion
  Limestone   Tusculum   3:00 PM
  Belmont Abbey   Georgia College   3:00 PM
  Charleston (W.V.)   Mount Olive   4:00 PM
  Nancy Chapman Cassell Field
  Fayetteville St.   Lees-McRae   4:30 PM
  @ Lenoir-Rhyne
  Virginia-Wise   Lees-McRae   6:30 PM
  @ Lenoir-Rhyne
Sun. 17 Emmanuel (Ga.)   Chowan   10:00 AM
  @ Francis Marion
  Emmanuel (Ga.)   Francis Marion   12:00 PM
  St. Andrews   Converse   12:00 PM
  Charleston (W.V.)   Barton   12:00 PM
  Mars Hill   Limestone   1:00 PM
  Virginia Union   Mount Olive   1:00 PM
  Nancy Chapman Cassell Field
  Lees-McRae   Lenoir-Rhyne   1:00 PM
  St. Andrews   Converse   2:00 PM
  Charleston (W.V.)   Barton   2:00 PM
  Mars Hill   Limestone   3:00 PM
  Virginia Union   Mount Olive   3:00 PM
  Nancy Chapman Cassell Field
  Virginia-Wise   Lees-McRae   3:00 PM
  @ Lenoir-Rhyne
Tue. 19 Queens (N.C.)   King (TN)   1:00 PM
  Belmont Abbey   Catawba   1:00 PM
  Queens (N.C.)   King (TN)   3:00 PM
  Belmont Abbey   Catawba   3:00 PM
  Anderson (S.C.)   Southern Wesleyan   6:00 PM
Wed. 20 Carson-Newman   King (TN)   1:00 PM
  Young Harris   Emmanuel (Ga.)   2:00 PM
  Tusculum   North Greenville   2:00 PM
  Limestone   Lenoir-Rhyne   2:00 PM
  Carson-Newman   King (TN)   3:00 PM
  Young Harris   Emmanuel (Ga.)   4:00 PM
  Tusculum   North Greenville   4:00 PM
  Limestone   Lenoir-Rhyne   4:00 PM
Thu. 21 Erskine   USC Aiken   1:00 PM
  Lees-McRae   Carson-Newman   1:00 PM
  Mount Olive   Shaw   1:00 PM
  Raleigh, N.C.
  Erskine   USC Aiken   3:00 PM
  Lees-McRae   Carson-Newman   3:00 PM
  Mount Olive   Shaw   3:00 PM
  Raleigh, N.C.
Fri. 22 Coker   Belmont Abbey   1:00 PM
  Coker   Belmont Abbey   3:00 PM
  Limestone   Lander   5:00 PM
  Bearcat Round Robin
  Talladega   Southern Wesleyan   5:30 PM
  Blue-White Alumni Tournament
  West Va. Tech   Southern Wesleyan   8:00 PM
  Blue-White Alumni Tournament
Sat. 23 Ohio Valley   King (TN)   11:00 AM
  Mount Olive   Anderson (S.C.)   12:00 PM
  Augusta   Erskine   1:00 PM
  Belmont Abbey   UNC Pembroke   1:00 PM
  Lees-McRae   Wingate   1:00 PM
  North Greenville   Newberry   1:00 PM
  King (TN)   Mars Hill   1:00 PM
  King Tournament
  Mount Olive   Anderson (S.C.)   2:00 PM
  Barton   Claflin   2:00 PM
  Columbus St.   Converse   2:30 PM
  Space Coast Tournament/USSSA Space Coast Stadium @ Melbourne, Fl.
  Emmanuel (Ga.)   Lenoir-Rhyne   2:30 PM
  Mars Hill   King (TN)   3:00 PM
  Augusta   Erskine   3:00 PM
  Due West, S.C.
  Belmont Abbey   UNC Pembroke   3:00 PM
  Lees-McRae   Wingate   3:00 PM
  North Greenville   Newberry   3:00 PM
  Limestone   Lander   3:00 PM
  Bearcat Round Robin
  Barton   Claflin   4:00 PM
  Emmanuel (Ga.)   Johnson C. Smith   5:00 PM
  Converse   Florida Tech   5:00 PM
  DII Florida Tech Invitational at Central Florida Spring Training @ Viera, Fla.
  Point U.   Southern Wesleyan   5:30 PM
  Blue-White Alumni Tournament
  Columbia International   Southern Wesleyan   8:00 PM
  Blue-White Alumni Tournament
Sun. 24 Palm Beach Atl.   Converse   10:00 AM
  Space Coast Tournament/USSSA Space Coast Stadium @ Melbourne, Fla.
  Davis & Elkins   King (TN)   11:00 AM
  Mount Olive   Augusta   12:00 PM
  Barton   Newberry   12:00 PM
  Converse   North Georgia   12:30 PM
  Space Coast Tournament/USSSA Space Coast Stadium @ Melbourne, Fla.
  Emmanuel (Ga.)   Catawba   1:00 PM
  Lees-McRae #   Spartanburg Methodist College   1:00 PM
  Mount Olive   Augusta   2:00 PM
  Barton   Newberry   2:00 PM
  Emmanuel (Ga.)   Catawba   3:00 PM
  West Virginia St.   King (TN)   3:00 PM
  Lees-McRae #   Spartanburg Methodist College   3:00 PM
Tue. 26 Lenoir-Rhyne   Belmont Abbey   1:00 PM
  Limestone   Newberry   1:00 PM
  Lenoir-Rhyne   Belmont Abbey   3:00 PM
  Limestone   Newberry   3:00 PM
Wed. 27 King (TN)   Milligan   1:00 PM
  North Greenville   Coker   1:00 PM
  Mount Olive   Wingate   1:00 PM
  Wingate, N.C.
  Francis Marion   Erskine   1:30 PM
  King (TN)   Milligan   3:00 PM
  North Greenville   Coker   3:00 PM
  Mount Olive   Wingate   3:00 PM
  Wingate, N.C.
  Francis Marion   Erskine   3:30 PM
Thu. 28 Georgia Gwinnett   Emmanuel (Ga.)   2:00 PM
  USC Aiken   Converse   3:00 PM
  Georgia Gwinnett   Emmanuel (Ga.)   4:00 PM
  USC Aiken   Converse   5:00 PM
  Southern Wesleyan   Wesleyan (Ga.)   5:00 PM
  Southern Wesleyan   Wesleyan (Ga.)   7:00 PM
 
March
Fri. 1 Lees-McRae   Mars Hill   1:30 PM
  Lander Round Robin @ Greenwood, S.C.
  Southern Wesleyan   Albany St. (Ga.)   3:00 PM
  Lees-McRae   Lander   4:00 PM
  Bearcat Round Robin
  Southern Wesleyan   Albany St. (Ga.)   5:00 PM
Sat. 2 Lees-McRae   Lander   11:00 AM
  Bearcat Round Robin
  St. Augustine's   Belmont Abbey   12:00 PM
  North Greenville *   Emmanuel (Ga.)   1:00 PM
  Carson-Newman   Limestone   1:00 PM
  Converse   Claflin   1:00 PM
  Lees-McRae   Mars Hill   1:30 PM
  Lander Round Robin @ Greenwood, S.C.
  St. Augustine's   Belmont Abbey   2:00 PM
  King (TN)   Lynn   2:30 PM
  @ Columbus State University
  North Greenville *   Emmanuel (Ga.)   3:00 PM
  Carson-Newman   Limestone   3:00 PM
  Converse   Claflin   3:00 PM
  King (TN)   Columbus St.   5:00 PM
  2019 CSU Classic
Sun. 3 King (TN)   Barry   11:00 AM
  @ Columbus State University
  Converse   Wingate   1:00 PM
  Lincoln Memorial   Lees-McRae   1:00 PM
  King (TN)   Bellarmine   1:30 PM
  @ Columbus State University
  UNC Pembroke   Limestone   2:00 PM
  Converse   Wingate   3:00 PM
  Lincoln Memorial   Lees-McRae   3:00 PM
  UNC Pembroke   Limestone   4:00 PM
Mon. 4 Limestone   USC Aiken   1:00 PM
  Limestone   USC Aiken   3:00 PM
Tue. 5 Lincoln Memorial   King (TN)   1:00 PM
  Erskine   Lenoir-Rhyne   2:30 PM
  Lincoln Memorial   King (TN)   3:00 PM
  Converse   Montreat   3:00 PM
  Erskine   Lenoir-Rhyne   4:30 PM
  Emmanuel (Ga.)   Rollins   5:00 PM
  Winter Park, Fla.
  Converse   Montreat   5:00 PM
  Mich.-Dearborn   Barton   5:00 PM
  Field 3 @ North Myrtle Beach, S.C.
  Emmanuel (Ga.)   Rollins   7:00 PM
  Winter Park, Fla.
Wed. 6 Chestnut Hill   Barton   9:30 AM
  @ North Myrtle Beach, S.C.
  Catawba   King (TN)   1:00 PM
  Converse *   Belmont Abbey   1:00 PM
  Erskine   Tusculum   1:30 PM
  Mansfield   Barton   1:30 PM
  @ North Myrtle Beach, S.C.
  Catawba   King (TN)   3:00 PM
  Converse *   Belmont Abbey   3:00 PM
  Erskine   Tusculum   3:30 PM
  Southern Wesleyan   Anderson (S.C.)   6:00 PM
Thu. 7 West Va. Tech   Barton   11:30 AM
  @ Myrtle Beach, S.C.
  Mansfield   Barton   1:30 PM
  @ North Myrtle Beach, S.C.
  North Greenville   Lincoln Memorial   2:00 PM
  North Greenville   Lincoln Memorial   4:00 PM
Fri. 8 Chestnut Hill   Barton   11:30 AM
  @ North Myrtle Beach, S.C.
  Ursuline   Barton   1:30 PM
  @ North Myrtle Beach, S.C.
  Emmanuel (Ga.)   Eckerd   6:00 PM
Sat. 9 Robert Morris-S'fiel   Barton   9:30 AM
  @ North Myrtle Beach, S.C.
  King (TN)   Columbus St.   12:00 PM
  @ Tusculum University
  Emmanuel (Ga.)   Eckerd   12:00 PM
  Young Harris   Lees-McRae   1:00 PM
  Limestone   Coker   1:00 PM
  North Greenville *   Belmont Abbey   1:00 PM
  Ursuline   Barton   1:30 PM
  @ North Myrtle Beach, S.C.
  Converse   Johnson C. Smith   2:00 PM
  Emmanuel (Ga.)   Eckerd   2:00 PM
  King (TN)   New Haven   2:00 PM
  @ Tusculum University
  Young Harris   Lees-McRae   3:00 PM
  Limestone   Coker   3:00 PM
  USC Aiken   Mount Olive   3:00 PM
  Nancy Chapman Cassell Field
  North Greenville *   Belmont Abbey   3:00 PM
  Converse   Johnson C. Smith   4:00 PM
  USC Aiken   Mount Olive   5:00 PM
  Nancy Chapman Cassell Field
Sun. 10 Barton   St. Andrews   12:00 PM
  Lees-McRae   Queens (N.C.)   12:00 PM
  Young Harris   King (TN)   1:00 PM
  Millersville   Mount Olive   1:00 PM
  Nancy Chapman Cassell Field
  Converse   Augusta   2:00 PM
  Barton   St. Andrews   2:00 PM
  Lees-McRae   Queens (N.C.)   2:00 PM
  Young Harris   King (TN)   3:00 PM
  Millersville   Mount Olive   3:00 PM
  Nancy Chapman Cassell Field
  Converse   Augusta   4:00 PM
Tue. 12 Wingate   Limestone   2:00 PM
  Emmanuel (Ga.) *   Southern Wesleyan   3:00 PM
  Wingate   Limestone   4:00 PM
  Emmanuel (Ga.) *   Southern Wesleyan   5:00 PM
Wed. 13 Mount Olive   Winston-Salem   2:00 PM
  King (TN)   Lenoir-Rhyne   3:00 PM
  Mount Olive   Winston-Salem   4:00 PM
  King (TN)   Lenoir-Rhyne   5:00 PM
  Barton   Elizabeth City St.   6:00 PM
  Barton   Elizabeth City St.   8:00 PM
Fri. 15 Southern Wesleyan *   Lees-McRae   1:00 PM
  Belmont Abbey *   Emmanuel (Ga.)   3:00 PM
  Southern Wesleyan *   Lees-McRae   3:00 PM
  Belmont Abbey *   Emmanuel (Ga.)   5:00 PM
Sat. 16 Barton *   Converse   12:00 PM
  Mount Olive *   Limestone   1:00 PM
  Gaffney, S.C.
  Belmont Abbey *   Erskine   1:00 PM
  Southern Wesleyan *   King (TN)   2:00 PM
  Barton *   Converse   2:00 PM
  North Greenville *   Lees-McRae   2:00 PM
  Mount Olive *   Limestone   3:00 PM
  Gaffney, S.C.
  Belmont Abbey *   Erskine   3:00 PM
  Southern Wesleyan *   King (TN)   4:00 PM
  North Greenville *   Lees-McRae   4:00 PM
Sun. 17 Barton *   Limestone   12:00 PM
  Mount Olive *   Converse   1:00 PM
  Spartanburg, S.C.
  UNC Pembroke   Emmanuel (Ga.)   2:00 PM
  North Greenville *   King (TN)   2:00 PM
  Barton *   Limestone   2:00 PM
  Mount Olive *   Converse   3:00 PM
  Spartanburg, S.C.
  UNC Pembroke   Emmanuel (Ga.)   4:00 PM
  North Greenville *   King (TN)   4:00 PM
Tue. 19 King (TN)   Mars Hill   2:00 PM
  King (TN)   Mars Hill   4:00 PM
Wed. 20 Virginia-Wise   King (TN)   1:00 PM
  Emmanuel (Ga.)   Columbus St.   1:00 PM
  Southern Wesleyan *   Erskine   1:00 PM
  Virginia-Wise   King (TN)   3:00 PM
  Emmanuel (Ga.)   Columbus St.   3:00 PM
  Southern Wesleyan *   Erskine   3:00 PM
  Belmont Abbey   Francis Marion   4:00 PM
  Belmont Abbey   Francis Marion   6:00 PM
Thu. 21 USC Aiken   Belmont Abbey   1:00 PM
  Mount Olive   Coker   2:00 PM
  Hartsville, S.C.
  USC Aiken   Belmont Abbey   3:00 PM
  Mount Olive   Coker   4:00 PM
  Hartsville, S.C.
  Barton   Francis Marion   6:00 PM
  Barton   Francis Marion   8:00 PM
Fri. 22 Georgia College   North Greenville   2:00 PM
  Georgia College   North Greenville   4:00 PM
Sat. 23 King (TN) *   Barton   12:00 PM
  Emmanuel (Ga.) *   Converse   1:00 PM
  Southern Wesleyan *   Belmont Abbey   1:00 PM
  Lees-McRae *   Mount Olive   2:00 PM
  Nancy Chapman Cassell Field
  King (TN) *   Barton   2:00 PM
  Emmanuel (Ga.) *   Converse   3:00 PM
  Southern Wesleyan *   Belmont Abbey   3:00 PM
  Lees-McRae *   Mount Olive   4:00 PM
  Nancy Chapman Cassell Field
Sun. 24 Lees-McRae *   Barton   12:00 PM
  King (TN) *   Mount Olive   1:00 PM
  Nancy Chapman Cassell Field
  Emmanuel (Ga.) *   Limestone   1:00 PM
  Lees-McRae *   Barton   2:00 PM
  King (TN) *   Mount Olive   3:00 PM
  Nancy Chapman Cassell Field
  Emmanuel (Ga.) *   Limestone   3:00 PM
Mon. 25 Mars Hill   North Greenville   2:00 PM
  Mars Hill   North Greenville   4:00 PM
Tue. 26 Lander   Erskine   1:00 PM
  Belmont Abbey *   Mount Olive   2:00 PM
  Nancy Chapman Cassell Field
  Lander   Erskine   3:00 PM
  Belmont Abbey *   Mount Olive   4:00 PM
  Nancy Chapman Cassell Field
Wed. 27 Converse   Brevard   2:00 PM
  Barton *   Chowan   2:00 PM
  Converse   Brevard   4:00 PM
  Barton *   Chowan   4:00 PM
Fri. 29 Mount Olive *   North Greenville   2:00 PM
  Tigerville, S.C.
  King (TN) *   Erskine   2:30 PM
  Barton *   Southern Wesleyan   4:00 PM
  Mount Olive *   North Greenville   4:00 PM
  Tigerville, S.C.
  King (TN) *   Erskine   4:30 PM
  Barton *   Southern Wesleyan   6:00 PM
Sat. 30 Barton *   North Greenville   12:00 PM
  Lees-McRae *   Erskine   1:00 PM
  King (TN) *   Emmanuel (Ga.)   1:00 PM
  Mount Olive *   Southern Wesleyan   1:00 PM
  Central, S.C.
  Limestone *   Belmont Abbey   2:00 PM
  Barton *   North Greenville   2:00 PM
  Lees-McRae *   Erskine   3:00 PM
  King (TN) *   Emmanuel (Ga.)   3:00 PM
  Mount Olive *   Southern Wesleyan   3:00 PM
  Central, S.C.
  Limestone *   Belmont Abbey   4:00 PM
Sun. 31 Lees-McRae *   Emmanuel (Ga.)   1:00 PM
  Queens (N.C.)   Limestone   1:00 PM
  Lees-McRae *   Emmanuel (Ga.)   3:00 PM
  Queens (N.C.)   Limestone   3:00 PM
 
April
Tue. 2 Converse *   North Greenville   2:00 PM
  Emmanuel (Ga.)   Georgia College   4:00 PM
  Erskine   Anderson (S.C.)   4:00 PM
  Converse *   North Greenville   4:00 PM
  Emmanuel (Ga.)   Georgia College   6:00 PM
  Erskine   Anderson (S.C.)   6:00 PM
Wed. 3 Lee